<< Главная страница

ОСТАННIЙ БIЙ I СМЕРТЬ СВЯТОСЛАВА orig (hid)Ў litmisto.org.ua/index.html@p=15908


Як показали подальшi подiï, дружба iмператора Вiзантiï Iоанна Цимiсхiя не була щирою. Коли Святослав з нечисленними, втомленими походами воïнами вирушив назад на Батькiвщину, човнами Дунаєм i Чорним морем, як вважає iсторик Микола Карамзiн, навряд чи не самi греки поради- ли печенiгам скористатися слабкiстю росiйського вiйська. А лiтописець Нестор приписує цю пiдступнiсть жителям Переславця: вони, за його словами, дали знати печенiгам, що Святослав повертається до Києва з великим багатством i з нечисленною дружиною. Тому печенiги обступили Днiпровськi пороги й стали чекати на Святослава. Коли вiн пiд'ïхав, то пересвiдчився, що орда стереже пороговi мiсця, де було потрiбно перетягувати човни вздовж берега. Воïнiв Святослава було дуже мало, щоб пробитися через цю орду. Святослав вирiшив зимувати бiля гирла Днiпра на Бiлобе- режжi, сподiваючись, що взимку печенiги самi вiдiйдуть або прийде допомога з Києва.
Зима була дуже важкою i лютою. Закiнчилися запаси хлiба й провiанту, почався голод. Навеснi Святослав рушив по Днiпру, але печенiги терпляче чекали його бiля порогiв. Князь був змушений пробиватися, почалася важка боротьба. I хоча озброєння у воïнiв князя було краще, печенiги перевершували кiлькiсно. Святослав, як звичайно, iшов попереду своєï дружини, але печенiги оточили й замкнули його тiсним кiльцем. У бою хороброго князя вбили, з ним разом загинуло багато воïнiв, лише невелика частина пiд керiвництвом воєводи Свенельда пробилася й досягла Києва, принiсши городянам сумну звiстку.
Так 972 року трагiчно закiнчив своє бурхливе життя воïна хоробрий князь Киïвський i всiєï Украïни-Русi Святослав Iгоревич, девiз якого Помремо, але не осоромимо землi нашоï не забули на нашiй землi. Запорожець на престолi так охарактеризував вiйськовi успiхи Киïвського князя Святослава М. Грушевський.
Олег ЯСТРЕБОВ
19 серпня 2005 р.

ОСТАННIЙ БIЙ I СМЕРТЬ СВЯТОСЛАВА orig (hid)Ў litmisto.org.ua/index.html@p=15908


На главную
Комментарии
Войти
Регистрация